PIELĘGNACJA BIŻUTERII MARASIMSIM 

 

 

Pielęgnacja biżuterii pozłacanej to kluczowy element dbania o jej trwałość i zachowanie estetyki na dłuższy czas. Powłoka złota, choć trwała, jest podatna na ścieranie się w wyniku regularnego użytkowania. Dlatego zaleca się zdjęcie biżuterii przed pójściem spać, unikając noszenia jej w trakcie snu, gdyż kontakt z tkaninami oraz nierównościami skóry może przyspieszać proces ścierania się złotej warstwy. Przy odpowiedniej pielęgnacji złota powłoka może zachować trwałość nawet do 6 miesięcy. 

 

JAK PIELĘGNOWAĆ BIŻUTERIĘ ZE SREBRA POZŁACANEGO?

- nie czyść i nie pocieraj biżuterii bez potrzeby, może to spowodować ścieranie się złotej powłoki 
- unikanie namaczania biżuterii – zdejmowanie jej do mycia rąk, sprzątania itd. 
- do czyszczenia używaj specjalnych ściereczek do srebra – jedynie w miejscu, które wymaga oczyszczenia
- zanieczyszczenia powodujące matowienie biżuterii (kontakt z potem, skórą, kosmetykami) najlepiej usuwaj ciepłą wodą z mydłem
- ważne jest również przechowywanie – każda sztuka biżuterii nienoszonej (zwłaszcza  przez dłuższy czas) powinna być owinięta szmatką i zamknięta w osobnym woreczku np. strunowym, który zabezpieczy ją przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami.

 

SREBRO – JAK ZAPOBIEGAĆ CZERNIENIU

Biżuteria srebrna może czernieć pod wpływem czynników zewnętrznych – kontakt ze skórą, potem, kosmetykami, zanieczyszczeniami środowiskowymi, żeby poradzić sobie z oksydacją srebra ważna jest odpowiednia pielęgnacja:

- regularne mycie – raz w miesiącu przepłucz srebrną biżuterię w wodzie z mydłem, 
następnie przetrzyj chusteczką do czyszczenia srebra. Możesz również zanurzyć ją na kilka sekund w płynie do czyszczenia srebra, pamiętaj jednak o dokładnym opłukaniu jej po, inaczej może powstać nieestetyczny czarny osad.
- prawidłowo przechowuj – każdą sztukę osobno, zawiniętą w szmatkę i zamkniętą szczelnie np. w woreczku złotej warstwy. Przechowywanie w oddzielnych pojemnikach, przegródkach lub miękkich woreczkach zabezpieczy biżuterię przed zarysowaniami i utratą blasku.

 

UNIKAJ KONTAKTU Z WODĄ
Kontakt biżuterii z wodą może spowodować jej uszkodzenie, albo nawet zniszczenie (np. w przypadku biżuterii z elementami skórzanymi). Dlatego bardzo ważne jest unikanie moczenia jej, zdejmuj biżuterię przed myciem rąk, naczyń, kąpielą itd. Unikaj także kontaktu ze środkami chemicznymi.

PRZECHOWUJ BIŻUTERIĘ W PRAWIDŁOWY SPOSÓB
Żeby biżuteria zachowała blask jak najdłużej ważne jest jej prawidłowe przechowywanie, 
które ochroni ją przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniem mechanicznym, porysowaniem itd.. Każdą sztukę przechowuj osobno, zawinięta w bawełniany woreczek lub szmatkę i 
szczelnie zamkniętą, tu świetnie sprawdzą się woreczki strunowe.

CHROŃ BIŻUTERIĘ PRZED USZKODZENIAMI MECHANICZNYMI
Podczas codziennego użytkowania biżuteria narażona jest na zarysowania, odpryski i 
różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Żeby tego uniknąć w jak największym stopniu 
pamiętaj o: 
- ściąganiu biżuterii przed pójściem spać
- ściąganiu biżuterii podczas prac domowych
- nie noszeniu biżuterii podczas pływania i uprawiania sportów
- nie zwijaniu biżuterii zbyt ciasno (może to spowodować np. odkształcenia i popękania)